top of page

Terimler

AdSense

Web sitenizin içerik sayfalarında alakalı ve sade Google reklamları göstermenize ve para kazanmanıza yardımcı olabilecek bir Google hizmeti. 

AMP

İnterneti herkes için daha iyi hâle getirmeyi amaçlayan açık kaynaklı bir girişim. Proje, cihazlarda ve dağıtım modellerinde tutarlı şekilde hızlı, güzel görünen ve yüksek performans gösteren web siteleri ve reklamların oluşturulmasını sağlar.

Black Hat SEO

Arama motorlarını manipüle etmek amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar Black Hat SEO olarak adlandırılır.

Backlink

Backlink; diğer web siteleri tarafından sitenize verilen geri bağlantılardır. Alakalı metinlerle ve otoriter sitelerden verilen geri bağlantılar; arama motoru sıralamanızı iyileştirir. 

BGBM

TBM’ye benzer şekilde BGBM, bu kez 1000 gösterim başına maliyeti ölçmek üzere tasarlanmıştır. 

Bot

Botlar, arama motorlarının siteleri dizine ekleyebilmeleri ve sıralayabilmeleri için kullandığı özel yazılımlardır. Botlar web sayfalarının kodlarını satır satır okuyup sayfaları taramak gibi talimatlara uyarlar.

Bumper Reklam

Video bumper reklamları, video reklam veya reklam kapsülünden önce ya da sonra oynatılabilen kısa video reklamlardır. 

CPA

(Cost Per Action – Edinme Başına Maliyet – EBM) her bir dönüşümün size maliyetidir. Toplam dönüşüm maliyetinin (reklam harcaması) toplam dönüşüm sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

CRO 

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu - Conversion Rate Optimization, web sitesi üzerinde müşteri dönüşüm oranını artırmanıza yönelik işlemleri kapsar.

CTR 

Click Through Rate /  Tıklama Oranı (TO) olarak adlandırılan CTR  bir reklamı tıklayan kişilerin reklam görüntüleyen kişilere oranıdır. CTR , anahtar kelimelerin, reklamların ve ücretsiz listelemelerin gösterdiği performansı ölçmek için kullanılabilir. CTR, bir reklamın aldığı tıklama sayısının reklamın gösterilme sayısına bölünmesiyle elde edilen orandır: tıklama ÷ gösterim = CTR. Örneğin, 5 tıklama ve 100 gösterim varsa CTR %5 olacaktır.

Geçiş Reklamı

Bir etkinlikten (uygulama lansmanı, videodan önce gösterilen reklam) ya da kullanıcı işleminden (oyun bölümü yükleme) önce veya sonra gösterilen tam ekran mobil uygulama reklamları.

Hosting & Server (Sunucu)

İnternet üzerindeki kullanıcıların bir web sitesine erişebilmesini için sunulan hizmettir.

SEM

Search Engine Marketing, “Arama Motoru Pazarlama” diyoruz. Arama motoru pazarlama (reklamcılığı) ya da genel tabirle Adwords Hesap Yönetimi altındaki faaliyetlerin bütünüdür. SEM’in amacı hem organik trafik hem de ücretli aramadan trafik ve görünürlük elde etmektir. SEM, SEO’yu içerisinde barındıran daha üst düzey bir terimdir. SEM ek olarak PPC’yi (tıklama başına ödemeyi) de içermektedir. 

SEO

İşletmeler için dijital dünyada en iyi pazarlama alanları, arama motorlarının en üst sıralarıdır. Günümüzde işletmeleri, müşterileri ile buluşturan en büyük aracı arama motorlarıdır. Dolayısıyla arama motorlarında işletmenizin en üst konumda olması kritik önem taşıyor. Arzu edilen bu pozisyonları elde etmek için yapılan ve yapılması gereken işlerin tümüne “Arama Motoru Optimizasyonu” veya İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltması olan “SEO” denir.

SERP

SERP (Search Engine Results Pages), arama motoru sonuçları sayfası anlamına gelir. Google’da veya başka bir arama motorunda bir anahtar kelime aradığınızda görüntülenen sayfadır.

Organik Arama

Organik arama, ücretli reklamlar haricinde Google’da bir arama sorgusu için gösterilen sonuçları ifade eder. Doğal arama sonuçları da denen organik arama sonuçlarında bir web sitesinin hangi sırada listeleneceği; backlinkler, alan adı otoritesi, kullanıcının konumu gibi sıralama faktörlerine bağlıdır.

PPC

SERP’lerde ilk sırada çıkmak ve web sitesine gelen trafiği artırmak için başvurulan tıklama başına ödeme yapılan ücretli reklamlardır. 

SEO Görünürlüğü

Arama motoru sonuç sayfalarındaki görünürlüğü temsil eden puanlama metriği SEO Visibility olarak adlandırılır.

ROAS

ROAS, bir reklam kampanyasının performansını ölçmek için kullanılan bir kısaltmadır. “Return On Advertising Spend” kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Reklam harcamalarının satışlarla ne kadar geri dönüş sağladığını gösterir. 

TBM

En sık kullanılan dijital pazarlama terimlerinden biri olan TBM’nin açılımı, tıklama başına maliyettir. Bir reklam kampanyası için her tıklamanın maliyetini ölçmek için tasarlanmıştır.

TPA

Tanımlanmış Pazar Alanı. TPA'lar belirli bir bölgesel pazar grubuna aynı içeriği veya reklamları gösterir. Bunlar, çoğu zaman bir metropolü kapsar. Bazen bu metropoller birden fazla küçük şehirle gruplandırılabilir. Çoğu TPA, hedefleme için kullanılabilir.

UTM

UTM; inklere takip kodları ekleyerek; kullanıcı davranışları hakkında veri toplamanıza yardımcı olan bir dijital pazarlama uygulamasıdır.

VAST

Video oynatıcıları ve sunucuları arasındaki iletişimi standart hâle getirerek her türlü yayın platformu üzerindeki trafiği kolaylaştırmak için tasarlanmış bir video biçimi. Video Reklam Sunma Şablonu ifadesinin kısaltması.

bottom of page